מטבחים מעוצבים

מטבחים מעוצביםכי המטבח הוא הסלון החדש

אחת המגמות העיצוביות הבולטות בכל הקשור לתכנון מרחבי המגורים שלנו היא הפיכתו של המטבח לחלק בלתי נפרד מהסלון, כשלמעשה במקרים רבים מרכז הכובד של חיי המשפחה עבר מהסלון אל המטבח.

ליצירת מגמה זו, שבאופן טבעי משפיעה במידה ניכרת על האופן בו מטבחים מעוצבים חברו מספר גורמים: ראשית, שבירת החלוקה הדוגמטית והנוקשה בין החללים השונים בבית ובפרט ההבנה כי מטבח מבודד במיוחד משאר חלקי הבית הוא קונספט שגוי; שנית, העלייה ברמת החיים שהפכה את המטבחים שלנו ליותר ויותר משוכללים ומאובזרים, וגם גדולים יותר, ועל כן כאלה ש”מתפרצים” אל המרחב הכללי; שלישית, התפתחות התרבות הקולינרית בארץ, שבאה לידי ביטוי לא רק בריבוי תוכניות האוכל בטלוויזיה אלא גם בהפיכת רבים מאיתנו לשפים בפוטנציה שאוהבים לבשל, לאפות, לטגן, להקפיץ וכו’ – וככל שאנחנו מבלים זמן רב יותר במטבח, כך הוא הופך למוקד מבחינת חיי המשפחה וגם מבחינת חוויית האירוח; ורביעית – הטרנד עצמו, שכמו כל טרנד מפיץ עצמו וגורם לכל אלה שנחשפו למטבחים מעוצבים שהם חלק בלתי נפרד מהסלון לרצות גם בבתים שלהם מטבחים דומים.

קודם כל אי

המטבחים המודרניים המהווים חלק בלתי נפרד מהסלון ומרחב האירוח באופן כללי מכילים “אי”, הלא הוא משטח העבודה הנוסף שעם השנים צמח והפך לגדול יותר ולכזה המציע שלל אפשרויות.

בין השאר מציעים איים של מטבחים מעוצבים אופציית ישיבה נינוחה (ובאופן טבעי מוקדשת תשומת לב בלתי מבוטלת גם לכיסאות שסביב האי), בחלק מהמקרים הם מהווים גם פיתרון אחסון יעיל וישנם איים המכילים עוד כיריים (בדרך כלל חשמליות) או עוד כיור.

עוד חשוב להקדיש תשומת לב לשאלת הריצוף – ישנם מרחבים בהם מתבקש שינוי בריצוף בין הסלון למטבח כשבדרך כלל האי הוא המקום בו מתבצע השינוי, אולם ישנם גם בתים בהם הבחירה הנכונה היא ריצוף אחיד היוצר אופן ספייס אחד גדול שאינו מחולק באופן מובהק. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע על מנת להגיע להרמוניה מושלמת וזרימה נכונה.

מטבחים מעוצבים וחיפויי זכוכית

מגמה בולטת נוספת במטבחים מעוצבים שהפכו לסלון שני ולפעמים אף ראשון היא חיפויי קיר מזכוכית.

חיפויים אלה הם תחליף מודרני ואסתטי להפליא לאריחי הקרמיקה של פעם, והם משדרים רעננות, ניקיון (קל מאוד לנקותם!) ובנוסף ניתן לבחור גוונים שונים וכן ליהנות מהדפסים דיגיטליים על גבי החיפוי כך שאפשרויות העיצוב הן למעשה אינסופיות.

 יחי האינטגרלי

מרכיב נוסף המאפיין מטבחים מעוצבים הוא הטמעת האבזור החשמלי בתוך הארונות. כך למשל ניכרת העדפה בולטת למדיח כלים אינטגרלי, גם מיקרוגל אינטגרלי הוא מוצר נפוץ יותר ויותר ובלא מעט מטבחים תמצאו גם מקרר יינות אינטגרלי. במסגרת מגמה זו זוכים גם המקררים לנישה ייחודית משלהם – הכל על מנת לאפשר פונקציונליות גבוהה מבלי לגרום לעומס יתר ויזואלי, כך שבני הבית יוכלו ליהנות משהות נינוחה במטבח’