8 טיפים לסידור ארונות המטבח

נראה שלא משנה כמה ארונות מטבח יש לנו, בזמן כזה או אחר הם יתמלאו בכלים ומצרכי מזון כך שיהיה לנו קשה מאוד למצוא את מה שאנחנו צריכים בדיוק לפני בישול של ארוחה גדולה או עריכת השולחן.

גרוע מכך, לפעמים אין מה לעשות והמטבח פשוט לא תוכנן בצורה נכונה. לדוגמה, ייתכן שחלק מהמדפים גבוהים מדי שלא לצורך ולכן נשאר לנו הרבה חלל ריק במידה ואנחנו לא עושים שימוש בסירים ענקיים.

מן הסתם, בדרך כלל הרבה יותר כדאי לנצל את המצב הקיים בצורה אופטימאלית ולא להתחיל לתכנן מטבח חדש לגמרי... אז הנה כמה טיפים מעולים לסידור וארגון ארונות המטבח שלכם:

למידע נוסף על סידור ארונות המטבח, טיפים ושירותים מקצועיים, לחצו כאן.

טיפ #1 – חלקו את המדפים בתוך הארונות לפי קבוצות שונות

לסדר את הצלחות במדף אחד ואת הכוסות במדף שני זו לא חוכמה גדולה. רוב האנשים מתחילים להסתבך כאשר הם צריכים לסדר את מצרכי המזון השונים. לדוגמה, את כל החטיפים, המתוקים ומה שאפשר לצרוך באופן מידי אפשר לשים במדף אחד, את כל מה שצריך בישול וסגור בשקיות או קופסאות כמו אורז, עדשים, קמח, שמרים, פירורי לחם וכו' לשים במדף אחר. כך לא ניתקע בכל מיני דברים שאנחנו לא צריכים בזמן שאנחנו מבשלים ולא נצטרך לחטט יותר מדי כאשר אנחנו רוצים לאכול משהו מהיר.

טיפ #2 – שימו בעומק את מה שאתם משתמשים בו פחות

מכירים את כל הסירים הכבדים שאנחנו משתמשים בהם רק לעיתים רחוקות? את כל החומרים לבישול שקנינו במבצע ומעולם לא השתמשנו בהם? אין שום סיבה לשים אותם בקדמת הארון, אלא מוטב לשים אותם בעומק על מנת שהם לא יפריעו לנו להגיע למה שאנחנו משתמשים בו לעיתים קרובות.

גם אם יש לכם מדפים עגולים זזים, עדיף לשים את הכלים שאתם משתמשים בהם פחות בצד הרחוק מאיתנו נכון, תמיד אפשר להזיז אותם לצד שקרוב אליכם וזה יתרון עצום, אבל אם תעשו את זה יותר מדי, סביר להניח שבשלב מסוים תתעייפו וזה גם מתכון בטוח לכאבי גב...

טיפ #3 - תמיד שימרו קצת מקום פנוי במקרר

תמיד שווה לשמור קצת מקום במקרר, במיוחד בעונות החמות ביותר בהן גם מזון יבש כמו שוקולד יכול להפוך לעיסה דביקה... אסור לשכוח שגם חלק מהתבלינים היבשים שאנחנו משתמשים בהם מחזיקים מעמד יותר זמן במקרר אחרי שפתחנו אותם.

טיפ 4# - אל תעמיסו יותר מדי על המדפים העליונים

ארונות עליונים מהווים חלק חשוב מכל מטבח מודרני ולא נדיר לראות מדפים שהולכים לאורך כל הרוחב והאורך של המטבח (בצורת האות ר'). לכן, חלק גדול מאתנו שם כמה שיותר דברים על המדפים העליונים, כולל בקבוקים וצנצנות.

למרות זאת עדיף שלא להעמיס יותר מדי על המדפים העליונים משתי סיבות עיקריות :

1.הסיכוי שכל מיני דברים יפלו לכם הוא גבוה יותר...

2.קשה יותר לנקות אותם בצורה הזו והם נוטים לצבור לכלוך ואבק...

אם אתם ממש חייבים לשים דברים כמו כוסות קפה או תה במדפים העליונים, השתמשו בווים מתאימים בחלק התחתון שלהם, שם הכוסות תהיינה הרבה יותר בטוחות מפני נפילה.

טיפ #5 – חשבו קצת על הסביבה

לא נתווכח כאן על כך שחוק השקיות כנראה יעזור לנו יותר להיפטר מכל אותן עשרות אגורות מאשר יפתה אותנו לקנות שקיות רב פעמיות בכמה שקלים, אבל כדאי בכל זאת לחשוב קצת על הסביבה : אם כבר צברתם מספר גדול של שקיות ניילון שתופסות לכם נפח גדול, אחסנו אותן במתקן מתאים כמו זה שאפשר למצוא בכל סניף של איקאה כך שיהיה לכם יותר נוח להשתמש בהן שוב או לזרוק אותן למחזור. כמו כן, אל תזרקו שקיות וואקום קטנות שלא לצרוך, אלא רק הכנסתן אליהן מזון רטוב שקשה לנקות אותו...

 טיפ #6 – כלי ששת

כלי ששת הם כל אותם כלים כמו מועך לפירה, מצקת, מרית וכו' שאנחנו עושים בהם שימוש יום יומי בבישול. לפעמיים אנחנו מעדיפים לשים אותם במגירות מתחת לסכו"ם, מה שבדרך כלל יוצר לא מעט בלגן גם אם המגרה עצמה מחולקת באמצעות תאים פנימיים. לכן, עדיף לשים את כל הכלים החשובים ביותר על גבי וו, מוט או פשוט בקערה צרה בגובה השיש. אם יש לנו כלים כפולים או כל מיני פטנטים מוזרים , אפשר לתת אותם למי שזקוק להם.

סידור ארונות מטבח

סדר במגירות המטבח. התמונה באדיבות "סידורים"

טיפ 7# - ארגון המדפים במקרר

גם המקרר הוא בסופו של דבר סוג של ארון ולכן כדאי לחשוב איך מסדרים אותו בצורה הטובה ביותר בנוסף לטיפים הקודמים, לדוגמה :

  • אם יש לכם מגירת ירקות, שימו בתחתית ספוג מתאים שיספוג את הלחות ויאפשר לכם להשתמש בהם זמן ארוך יותר. ירקות בעלי אורך חיים קצר במיוחד כמו למשל מלפפונים אפשר לעטוף במגבת בד.
  • בחלק מהמקררים אפשר ליצור מדפים בגבהים שונים באמצעות שליפה של חלק מהם . נצלו זאת על מנת לאחסן את המזון בצורה יעילה יותר. לדוגמה, לאחסון של סירים שאתם אוכלים מהם במשך מספר ימים.
  • אם יש לכם במקפיא הרבה אריזות ריקות למחצה, שווה להעביר חלק מהדברים שנמצאים בתוכן לשקיות אטומות על מנת לחסוך בנפח היקר.

טיפ #8 – אל תהססו לזרוק

רשתות השיווק אוהבות לפתות אותנו במבצעים שונים ולגרום לנו לקנות בכמויות גדולות כדי לחסוך כסף, אבל לפעמיים שכרנו יוצא בהפסדנו ואנחנו נתקעים עם יותר מדי מזון שאין לנו בו שימוש. לכן, כדאי לבדוק היטב מה אנחנו קונים ואם כבר קנינו, לבדוק מהו התאריך האחרון לשימוש ולמסור את מה שלא נספיק להשתמש בו. אם לא עשינו זאת, עדיין חשוב לעבור על המדפים מדי כמה שבועות ולזרוק את כל מה שכבר אינו בתוקף.

הכתבה באדיבות צוות אתר "סידורים" המומחים לסידור וארגון המטבח והבית.